Home Lajme Zgjedhjet lokale: Kandidaturat e zyrtarizuara deri më tani dhe emrat e mundshëm për kryetarë të komunave

Zgjedhjet lokale: Kandidaturat e zyrtarizuara deri më tani dhe emrat e mundshëm për kryetarë të komunave

3 min read
0
0
31

5 min

Kur kanë mbetur edhe pak muaj nga mbajtja e zgjedhjeve lokale, subjektet politike tashmë kanë filluar lëvizjet e para me përcaktimin e kandidaturave për kryetarë të komunave.

Në bazë të kalendarit të rregullt zgjedhjet do të mbahen në tetor apo nëntor të këtij viti dhe tashmë PDK, LDK dhe AAK kanë zyrtarizuar kandidatët për disa komuna, derisa nga LVV ende nuk ka ndonjë zyrtarizim.

Pavarësisht kësaj, nga të gjitha partitë ka kandidat që kanë shpallur ambiciet për të garuar për kryetarë të komunave të caktuara.

AAK e cila qeverisë në shtatë komuna, është partia e parë që ka filluar zyrtarizmin e kandidaturave për zgjedhjet lokale të vjeshtës së këtij viti.

Daut Haradinaj – Prishtinë dhe Besnik Tahiri – Podujevë ishin dy kandidaturat e para surprizë nga AAK.

Arbër Tolaj do të jetë kandidatë nga kjo parti për kryetarë të Pejës.

Përpos Obiliqit, ku kryetari aktual Xhafer Gashi është tërhequr nga AAK, në të gjitha komunat tjera që qeverisë AAK do të garojnë kryetarët aktual.

Ardian Gjini – Gjakovë, Bali Muharremaj – Suharekë, Zenun Çelaj – Klinë, Bashkim Ramosaj – Deçan, Smajl Lafiti – Rahovec, Agron Kuçi – Junik.

LDK e cila drejton shtatë komuna, deri më tani ka zyrtarizuar vetëm kandidaturën e Përparim Ramës për Prishtinën.

Gazmend Muhaxheri i cili drejton Komunën e Pejës, ka konfirmuar disa herë se do të jetë në garë edhe për një mandat në këtë komunë.

Edhe Xhafer Tahiri ka konfirmuar se do të jetë në garë edhe për një mandat në Vushtrri.

Për një mandat tjetër duket se do të kandidojnë edhe Imri Ahmeti për Lipjanin dhe Sokol Haliti për Vitinë.

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Në tërë Kosovën vetëm 34 pacientë me COVID-19 të hospitalizuar

1 orë Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet rajonale po trajtohen 34 pac…