Home Sport Bundesliga merr vendim përfundimtar për rifillimin e kampionatit

Bundesliga merr vendim përfundimtar për rifillimin e kampionatit

1 min read
0
0
101

Bundesliga e Gjermanisë do të jetë liga e parë madhore evropiane që do të rifillojë në mesin e pandemisë së koronavirusit pasi 36 klubet në dy divizionet më të mira kanë vendosur për të rifilluar më 9 maj.

Ndeshjet do të luhen pas dyerve të mbyllura me maksimum 322 persona të lejuar brenda dhe përreth stadiumeve për ndeshjet e Bundesligës dhe 270 për ndeshjet e nivelit të dytë.

Vendimi përfundimtar nëse rifillimi i planifikuar do të zbatohet, megjithatë, do të koordinohet me qeverinë gjermane dhe autoritetet e shëndetësisë, përcjell lajmi.net.

Sidoqoftë, do të duhet të bëhen ndryshime drastike për të qenë në përputhje me standardet e higjienës me testimin e lojtarëve dhe trajnerëve me një kosto të vlerësuar prej 2.2 milionë euro, dhe maska mbrojtëse të detyrueshme për disa të pranishëm.

Federata gjermane e futbollit ka vlerësuar se 25,000 teste koronavirusë në rreth 90 funte, do të nevojiten për të kontrolluar secilin lojtar të paktën në baza javore.

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Sport

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Sonte nga ora 20.00 Fillon Rivaliteti Televiziv për kryetar të Vushtrrisë

19/09/2021 | 09:50 Sonte nga 20.00 në Kanal 10 në emisionin Prime Time do të zhvillohet de…