Home Lajme Presidentja kroate mesazh të qartë: Nuk do të vizitojë Serbinë derisa të zgjidhet çështja e të zhdukurve

Presidentja kroate mesazh të qartë: Nuk do të vizitojë Serbinë derisa të zgjidhet çështja e të zhdukurve

1 min read
0
0
60
kujtesa

Presidentja kroate, Kolinda Grabar Kitaroviç, përsëriti se ajo nuk do të vizitojë Serbinë për derisa nuk zbardhet çështja e të zhdukurve gjatë luftës në ish-Jugosllavi.

“Disa procese zhvillohen pas dyerve të mbyllura. Unë kam qenë shumë e qartë kur erdhi për vizitë  Vuçiç, në Zagreb për derisa çështja e të zhdukurve nuk ishte adresuar seriozisht, nuk kishim çfarë të diskutonim”, tha Kitaroviç.

E pyetur nëse ajo do të qonte në arbitrazh çështjen e kufirit me Serbinë në fillim të një mandati të dytë të mundshëm, ajo deklaroi se do të  dërgon në në arbitrazh kufirin kontestual me Serbinë.

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…