Home Lajme Largimi i fuqisë punëtore shkakton probleme për ekoniminë e vendit

Largimi i fuqisë punëtore shkakton probleme për ekoniminë e vendit

1 min read
0
0
119
kujtesa

Largimi i fuqisë punëtore nga vendi në Evropën Perëndimore, do të jetë një çështje shqetësuese për rajonin tani dhe në të ardhmen, thotë Zëvendëskryeministri Koço Angjushev, pas njoftimit se Gjermanisë i duhen 50,000 punëtorë në fusha të ndryshme.

Ligji i ri për punësimin nga vendet jo anëtare u jep atyre shpresë të madhe.

Angjushev thotë se mënyra e vetme për të parandaluar largimin është ajo që bën Qeveria momentalisht, përmirësimin e kushteve të punës dhe rritjen e pagave.

“Kur themi se paga minimale është e lartë, bie në kundërshtim me atë që po them. Po, duhet të jetë edhe më e lartë nëse duam që njerëzit të qëndrojnë në vendin tonë, dhe kjo është mënyra e vetme për ta bërë atë. Për më tepër, në mënyrë që të mund të jepni paga më të larta është t’i bësh ato, kompani, më produktive dhe më konkurruese”, deklaroi Koco Angjushev.

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…