Home Lajme Njohësit e çështjeve politike thonë se vendi është në prag të zgjedhjeve të reja

Njohësit e çështjeve politike thonë se vendi është në prag të zgjedhjeve të reja

3 min read
0
0
57
kujtesa

Njohësit e çështjeve politike thonë se nëse Vetëvendosje e LDK nuk arrijnë një ujdi për bashkëqeverisje, vendi edhe mund të shkojë në zgjedhje. Por, siç thonë ata, para shkuarjes në zgjedhje duhet të shterohen afatet ligjore.

Konstituimi i Kuvendit të Kosovës, pa një marrëveshje mes Vetëvendosjes dhe LDK-së, nuk e përjashton mundësinë që vendi të shkoj në zgjedhje të reja.

Njohësi i çështjeve politike, Blerim Vela, thotë se dështimi eventual për arritjen e një marrëveshje mes VV-së e LDK-së, hap rrugën që vendi të shkojë në zgjedhje.

“Nëse dështon arritja e marrëveshjes edhe në herën e parë edhe në të dytën mes LDK-së dhe LVV-së mendoj se jemi në rrugë që të shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme. Pozicionimet e dy partive janë në këtë drejtim. Ato janë duke u përgatitur për zgjedhje të ardhshme”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Blerim Vela.

Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi, thotë  se duhet të shterohen disa afate, para se vendi të shkojë në zgjedhje, përcjell Telegrafi.

“Në radhë të parë ne bazë të vendimeve të Gjykatës Kushtetuese, Presidenti dhe koalicioni apo partia që ka fituar zgjedhjet duhet të provojnë të gjejnë mandatarin e parë për kryeministër të vendit. Nëse dështon kjo provohet edhe një mundësi e dytë. Nëse edhe kjo dështon atëherë nuk mbetet gjë tjetër pos vendi të shkojë edhe njëherë në zgjedhje. Brenda 40 ditëve Kosova mund të dijë nëse kemi qeveri apo vendo do të shkojë në zgjedhje”, deklaroi Ehat Miftaraj.

Vetëvendosje e LDK nuk arritën që të bëjnë marrëveshje për koalicionin qeverisës, para konstituimit  të Kuvendit. /RTV Dukagjini/Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…