Home Shëndetësi Ilaçet më të mira natyrale për largimin e dhimbjeve

Ilaçet më të mira natyrale për largimin e dhimbjeve

2 min read
0
0
43
kujtesa

Dhimbjet në pjesë të ndryshme të trupit janë të zakonshme për shumë njerëz.

Por, përderisa shumica e njerëzve “shpëtimin” e gjejnë te ilaçet farmaceutike, ka prej atyre që vazhdimisht kërkojnë ilaçe natyrale për largimin e dhimbjeve, transmeton Telegrafi.

Prandaj, më poshtë jua sjellim disa prej ilaçeve më të mira natyrale për largimin e dhimbjeve.

Akupunktura
Një studim i vitit 2010 kishte zbuluar se akupunktura i stimulon receptorët të cilët e shtypin dhimbjen, ndërkohë që njëkohësisht e rrisin prodhimin e neurotransmetuesit adenozinë. Kjo e qetëson mendjen, e zvogëlon hiperaktivitetin në tru dhe e largon përgjumjen.

Masazhi
Pas analizimit të dhjetëra studimeve për ndikimin e terapisë së mesazhit në lehtësimin e dhimbjeve të shpinës, dhimbjes së muskujve, të eshtrave, të kokës, etj., hulumtuesit kanë treguar se masazhi e zvogëlon dhimbjen.

Ushtrimet fizike
Ushtrimet e kontrollit motorik u ndihmojnë muskujve përreth shpinës të koordinohen më mirë me njëra-tjetrën për të ofruar mbështetje më të mirë për shpinën. Këto ushtrime e rrisin kualitetin e jetës sepse e zvogëlojnë dhimbjen.

Teknikat e relaksit
Teknikat e frymëmarrjes, meditimi dhe metodat tjera të relaksit e zvogëlojnë dhimbjen e trupit.

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Shëndetësi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…