Home Lajme Analisti Naim Rashiti tregon se si do të duket marrëveshja për formimin e Qeverisë

Analisti Naim Rashiti tregon se si do të duket marrëveshja për formimin e Qeverisë

2 min read
0
0
46
kujtesa

Analisti politik, Naim Rashiti ka bërë një parashikim se si do të duket marrëveshja për formimin e Qeverisë së re, e udhëhequr nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës.

Ai ka thënë se Qeveria e re duhet të përbëhet nga 15 ose 16 ministri. Sipas Rashitit, LVV duhet të marrë postin e kryeministrit si dhe 6 ministri, LDK duhet të marrë zv.kryeministrin e parë dhe 7 ministri, kurse minoritet duhet të marrin 3 ministri.

Rashiti ka shkruar në profilin e tij në Facebook, se kur të vjen koha, shefat e grupeve parlamentare të LDK dhe LVV propozojnë me konsensus kandidatin për President, me kusht që kandidatura të jetë i pranueshëm së paku edhe për një pjesë të opozitës, pra më shumë se votat e koalicionit qeverisës.

“Në rast të dështimit të këtij kandidati, sipas të njëjtës procedurë, shefat e grupeve parlamentare të LDK e LVV të marrin miratimin e opozitës për kandidatin/en tjetër për President. Natyrisht, posti i Presidentit nuk duhet të mbetet i rezervuar për liderët politik. Partitë parlamentare duhet të kërkojnë një kandidat (një nga deputetet apo përfaqësuesit politik) I cili merr mbështetje më të madhe politike në kuvend”, ka shkruar ai.

Ai ka thënë se nëse LVV dhe LDK zvarrisin procesin e formimit të institucioneve për shkak të balancimit të forcave, ato do të bëjnë atë çka qeveritë e kaluara kanë bërë, siç ka thënë ai “asgjë ndryshe”. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…