Home Lajme Me banorët e fshatit Besnik që nuk dinë shqip(Video)

Me banorët e fshatit Besnik që nuk dinë shqip(Video)

48 second read
0
0
64
kujtesa

Emri i tij flet qartë për identitetin, por gjuha jo. Historia është ndryshe nga ajo që duket.

Në fshatin Besnik pranë Rozhajës në Mal të Zi, asnjë nuk flet shqip, si rezultat i një historie të dhimbshme dhune, imponimi dhe asimilimi.

Çfarë ka ndodhur me banorët e Besnikut? Përse ata mohojnë të shkuarën e tyre?

Për më shumë, shikojeni dokumentarin e gazetarit Marin Mema. /Top Channel/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…