Home Shëndetësi Mjaltë + shafran + kanellë; Këtë dimër s’do të keni nevojë për antibiotikë

Mjaltë + shafran + kanellë; Këtë dimër s’do të keni nevojë për antibiotikë

2 min read
0
0
44
kujtesa

Ftohje, dhimbje fyti dhe kollë, dhimbje kyçesh dhe dobësi e përgjithshme. Këto janë simptomat e lidhura me sëmundjet e stinës së ftohtë ku na vijnë në ndihmë shumë metoda natyrale për t’i trajtuar

Një shembull është shafrani i Indisë, i cili, i kombinuar me mjaltin, kanellën dhe qumështin ose çajin e ngrohtë, lufton simptomat e gripit pa qenë nevoja të merrni medikamente.

Antibiotikë natyralë

Mjalti ka veti antimikrobiale kurse shafrani i Indisë përmban kurkumin, një antiinflamator i fuqishëm.

Dhe nëse shtojmë fuqinë e kanellës do të përftojmë një medikament natyral pa qenë nevoja të marrim medikamente në farmaci kundra sëmundjeve të stinës.

Përbërësit:

– 1 lugë shafran Indie
– 1 lugë kafeje kanellë
– 2 kokrra piper
– 100 ml mjaltë

Përgatitja:

Përzieni bashkë të gjithë përbërësit në një tas qelqi me kapak.

Vendosini në frigorifer për 3-5 ditë

Mënyra e përdorimit:

Për të pasur efikasitetin maksimal të këtij medikamenti duhet ta marrim si pije në një nga këto mënyra:

Dita e parë: 1 lugë kafeje çdo orë në qumësht ose çaj

Dita e dytë: 1 lugë kafeje çdo dy orë

Dita e tretë: 1 lugë kafeje çdo tre orë

/Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Shëndetësi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…