Home Sport UEFA sot hedh shortin për grupet e Euro 2020, Kosova do t’i mësojë kundërshtarët në rast kualifikimi në evropian

UEFA sot hedh shortin për grupet e Euro 2020, Kosova do t’i mësojë kundërshtarët në rast kualifikimi në evropian

4 min read
0
0
68
kujtesa

Shtëpia më e madhe e futbollit evropian, UEFA do ta hedh sot shortin për grupet e Kampionatit Evropian, Euro 2020.

Kryeqyteti rumun Bukureshti do të jetë mikpritës i hedhjes së shortit për Euro 2020 që fillon nga ora 18:00.

Deri më tani kualifikimin e kanë siguruar 20 kombëtare të ndryshme, ndërsa katër të tjera pritet që ta marrin një biletë për Euro 2020 nga ‘Play-Off’-i i Ligës së Kombeve në mars.

E për një vend në kampionatin evropian do të luftojë edhe Kosova që tanimë është dy fitore larg për ta shkruar historinë.

Dardanët janë në gjysmëfinale të Divizionit D në Ligën e Kombeve ku do të përballen me Maqedoninë, ndërsa gjysmëfinalja tjetër është ajo mes Gjeorgjisë dhe Bjellorusisë.

Kosovës i duhen dy fitore për ta siguruar kampionatin evropian, ndërsa ndodhet në vazon e katërt.

Në rast se arrin ta sigurojë një biletë për në Euro 2020, Kosova do të jetë një Grupin C ose në Grupin F.

GRUPI A (Ndeshjet në Romë dhe Baku)

Itali

Francë/Poloni/Zvicër/Kroaci

Portugali/Turqi/Austri/Suedi/Republika Çeke

Finlandë/Uells

GRUPI B (Ndeshjet në Shën Petersburg dhe Kopenhagë)

Belgjikë

Rusi

Danimarkë

Finlandë/Uells

GRUPI C (Ndeshjet në Amsterdam dhe Bukuresht)

Ukrainë

Holandë

Portugali/Turqi/Austri/Suedi/Republika Çeke

Fituesi i play-off LIga A (vetëm nëse është Rumania) ose fituesi i Liga D (Gjeorgji/Maqedoni e Veriut/Kosovë/Bjellorusi). Nëse Rumania fiton Ligën A, shkon automatikisht në këtë grup, përndryshe këtu përfundon direkt fituesi i Ligës D ku është Kosova dhe skuadra e Ligës A përfundon në Grupin F.

GRUPI D (Ndeshjet në Londër dhe Gllasgou)

Angli

Francë/Poloni/Zvicër/Kroaci

Portugali/Turqi/Austri/Suedi/Republika Çeke

Fituesi i play-off Liga C (Skoci/Norvegji/Serbi/Izrael)

GRUPI E (Ndeshjet në Bilbao dhe Dublin)

Spanjë

Francë/Poloni/Zvicër/Kroaci

Portugali/Turqi/Austri/Suedi/Republika Çeke

Fituesi i play-off Liga B (Bosnjë Hercegovinë/Sllovaki/Irlandë/Irlandë e Veriut)

GRUPI F (Ndeshjet në Mynih dhe Budapest)

Gjermani

Francë/Poloni/Zvicër/Kroaci

Portugali/Turqi/Austri/Suedi/Republika Çeke

Fituesi i play-off Liga A (Islandë/Bullgari/Hungari/Rumani) ose Liga D (Gjeorgji/Maqedoni e Veriut/Kosovë/Bjellorusi). Nëse Rumania nuk fiton Ligën A, atëherë fituesi i saj përfundon direkt në këtë grup. Në rast suksesi të rumunëve, këtu kalon skuadra e Ligës D. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Sport

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…