Home Lajme Kurti: Dialog social para vendimit për rritjen e pagës minimale

Kurti: Dialog social para vendimit për rritjen e pagës minimale

1 min read
0
0
43
kujtesa

Kryetari i Vetëvendosjes, njëherësh kandidati për kryeministër, Albin Kurti, ka kërkuar që paga minimale në Kosovë të përcaktohet me numrin e orëve të punës dhe të ngritët varësisht nga paga mesatare në sektorin privat.

Kurti, partia e të cilit ka fituar zgjedhjet e 6 tetorit, në një tryezë që ka organizuar me përfaqësues të sindikatave në Kosovë, theksoi se si qeveri e ardhshme do të fillojnë një dialog social para marrjes së ndonjë vendimi për rritje të pagës minimale.

Përfaqësues të shumë sindikatave që ishin pesë e tryezës shprehën qëndrimet e tyre për fuqizimin e organizimit sindikal dhe problemet e tyre./kp/Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…