Home Lajme Studim i fundit: Agjërimi i kohëpaskohshëm ndihmon pacientët me probleme në zemër

Studim i fundit: Agjërimi i kohëpaskohshëm ndihmon pacientët me probleme në zemër

4 min read
0
0
52
kujtesa

Agjërimi periodik mund të zgjasë jetën e pacientëve me probleme të zemrës, sugjeron një studim i ri.

Koncepti, i njohur si agjërim i ndërprerë, përfshin njerëzit që qëndrojnë pa ushqim ose pije për shumicën e ditës, nëse jo tërë ditën, njofton Klan Kosova.

Studiuesit zbuluan se pacientët të cilët kishin një kateter të lidhur në zemrën e tyre për të trajtuar një gjendje kardiovaskulare – dhe praktikonin agjërim të ndërprerë – jetonin më gjatë se pacientët që nuk agjëronin.

Ekipi, nga Instituti i Zemrës së Kujdesit Shëndetësor Intermountain në Salt Lake City, Juta, zbuloi gjithashtu se pacientët me agjërim të ndërprerë kishin më pak të ngjarë të diagnostikoheshin me dështim të zemrës.

Ekipi ka kryer hulumtime të mëparshme mbi pacientët me diabet dhe zbuloi se nivelet e sëmundjes koronare të zemrës ishin më të ulëta tek ata që praktikonin agjërimin me ndërprerje.

Rezultatet sugjerojnë që efektet e sëmundjes kronike, të cilat zhvillohen gjatë dekadave, zbuten nga agjërimi.

“Ne kemi bërë një hulumtim të agjërimit për një kohë të gjatë duke përdorur një qasje të ngjashme” tha për Mail Online, hulumtuesi kryesor Dr Benjamin Horne, drejtor i epidemiologjisë kardiovaskulare dhe gjenetike në Institutin e zemrës së shëndetit Intermountain.

“Ne kemi dashur të shohim nëse, mbase, agjërimi ishte karakteristika specifike përgjegjëse për nivele më të ulëta të vdekshmërisë.”

Për studimin, studiuesit intervistuan më shumë se 2,000 pacientë që kaluan në kateterizim kardiak ndërmjet 2013 dhe 2015.

Kateterizimi kardiak është një procedurë në të cilën një kateter – një tub i gjatë, i hollë – futet në një arterie ose venë në ijë, qafë ose krah.

Tubi pastaj fillohet përmes enëve të gjakut në zemër, pas së cilës mjekët mund të kryejnë teste diagnostikuese ose të japin trajtim për gjendjet e zemrës.

Studiuesit i pyetën pacientët nëse e praktikuan apo jo agjërimin me ndërprerje rregullisht, dhe më pas vijuan me ta 4.5 vjet më vonë,

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…