Home Lajme Myftiu Tërnava në vizitë zyrtare në Arabinë Saudite, njoftohet me luftën kundër ekstremizmit dhe radikalizmit

Myftiu Tërnava në vizitë zyrtare në Arabinë Saudite, njoftohet me luftën kundër ekstremizmit dhe radikalizmit

4 min read
0
0
41
kujtesa

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, me ftesë nga ministri për Çështje Fetare të Arabisë Saudite, po qëndron në vizitë zyrtare disaditore në Arabinë Saudite. Në ditën e parë të vizitës zyrtare, Myftiu Tërnava u prit në takim nga ministri për Çështje Fetare të Arabisë Saudite dr. Abdul-latif Al-Shejh.

Nikoqiri i dëshiroi mirëserdhje Myftiut dhe e falënderoi për vizitën. Ministri saudit theksoi se Arabia Saudie, me popullin, qeverinë dhe me mbretin  e saj Selman bin Abdulaziz  AL Saud dhe trashëgimtarin e Fronit Muhmed bin Selman janë të përkushtuar për bashkëpunim, mirëqenie dhe prosporitet për të gjithë popujt e botës.  Ai theksoi se populli i Kosovës ka vend të veçantë në zemrat e popullit saudit.

Ministri për Çështje Fetare i Arabisë Saudite e njohu Myftiun me punën madhore që po bën Arabia Saudite në luftimin e ektremizmit, terrorizmit dhe radikalizmit dhe me kontributin e madh që po jep për t’u respektuar të gjitha besimet dhe për një bashkëjetesë të të gjithëve pa dallim feje, race, gjuhe dhe etnie.

Myftiu Tërnava falënderoi Mbretërinë e Arabise Saudite për përkrahjen ofruar Kosovës në periudha të ndryshme dhe në sfera të ndryshe. Ai gjithashtu e njohu nikoqirin me punën dhe aktivitetin e BIK-ut duke theksuar përkushtimin e Bashkësisë Islame për kultivimin e bashkëjetesës dhe tolerancës ndërfetare ndërmjet qytetarëve të Kosovës.

Nga ana e tij, ministri saudit çmoi punën dhe kontributin e BIK-ut në Kosovë dhe vlerësoi shumë angazhimet e Myftiut dhe të BIK-ut  për ta afirmuar shtetësinë e Kosovës në arenën ndërkombëtare. Ai potencoi gatishmërinë e qeverisë së Arabisë Saudite për të thelluar bashkëpunimin me Kosovën në fusha të ndryshme dhe gatishmërinë e ministrisë që ai udhëheq për bashkëpunim me BIK-un.

Në fund të takimit, të dy palët nënshkruan memorandum bashkëpunimi. Ministri saudit dhe Myftiu Tërnava i dhuruan njëri-tjetrit dhurata simbolike.

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…