Home Lajme Befason Donald Trump, thotë se është “fans i madh” i Erdoganit

Befason Donald Trump, thotë se është “fans i madh” i Erdoganit

2 min read
0
0
40
kujtesa
Turkey's President Recep Tayyip Erdogan (L) meets with U.S President Donald Trump in the Oval Office of the White House in Washington, U.S. May 16, 2017. REUTERS/Kevin Lamarque - HP1ED5G1BT0BQ

Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan (L) meets with U.S President Donald Trump in the Oval Office of the White House in Washington, U.S. May 16, 2017. REUTERS/Kevin Lamarque – HP1ED5G1BT0BQ

Presidenti amerikan Donald Trump i ka thurur lëvdata presidentit turk Recep Tayyip Erdogan gjatë një vizite të këtij të fundit në Shtëpinë e Bardhë.

Një vlerësim i tillë, sipas mediave amerikane, përcjell Telegrafi ka ndodhur pavarësisht shqetësimit bipartizan se udhëheqësi turk “po mbjell kaos në Lindjen e Mesme”.

Sipas USA Today, ndërsa ligjvënësit amerikanë filluan dëgjimet publike për të hetuar ndërveprimet e Trumpit me Ukrainën, presidenti “përqafoi” plotësisht një tjetër çështje që shqetësonte Shtëpinë e Bardhë.

bëhet fjalë për vendimin e tij muajin e kaluar për tërheqjen e trupave amerikane nga veriu i Sirisë, duke i hapur rrugën operacionit turk në atë vend ditë më vonë.

Gjithashtu, sipas mediumit në fjalë, pas një serie takimesh, presidenti u tha gazetarëve gjatë një konference shtypi se ai shpreson të ndërmjetësojë një marrëveshje me Turqinë që do të zgjerojë ndjeshëm tregtinë midis dy vendeve.

Por çfarë u ka “rënë në vesh” gazetarëve, ka qenë një deklaratë e Trumpit, në raport me homologun e tij turk.

“Unë jam një fans i madh i presidentit”, citohet të ketë thënë Trump për Erdoganin. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…