Home Sport Momente pikëlluese nga ndeshja Shakhtar – Dinamo Kiev, derisa Taison largohej nga fusha me lot në sy shkaku i racizmit

Momente pikëlluese nga ndeshja Shakhtar – Dinamo Kiev, derisa Taison largohej nga fusha me lot në sy shkaku i racizmit

2 min read
0
0
55
kujtesa

Një tjetër javë përfundoi dhe një tjetër skenë e racizmit është shfaqur në skenat e mëdha botërore.

Pamjet nga fyerjet racore kësaj radhe kanë ardhur nga ndeshja që Shakhtari e zhvilloi ndaj Dynamo Kievit në Ukrainë.

Ishte një skenë tmerrshme në natën e kaluar, pasi gjyqtari i ndeshjes ishte i detyruar ta largonte Taisonin me karton të kuq, në mënyrë që t’i shmangej përplasjeve me tifozët racist.

Znowu rasistowski skandal na Ukrainie. Taison nie wytrzymał, pokazał faka i wykopał piłkę w kierunku sektora Dynama. Sędzia kazał opuścić boisko obu drużynom. Taison dostał cz. kartkę.

Ofensas racistas da torcida do Dynamo de Kiev contra jogadores do Shakhtar, Taison e Dentinho. pic.twitter.com/WLM1hR462K

— Kamil Rogólski (@K_Rogolski) November 10, 2019

Braziliani u largua me lot në sy shkaku që nuk arriti t’u bënte ballë fyerjeve racore nga tifozë e Dinamos dhe shmangu më të keqen nga ana e tyre

FIFA dhe UEFA ende nuk kanë marrë asgjë në lidhje me dënimet e rënda për klubet evropiane që po lejojnë që racizmi të shprehet çdo ditë më shumë. /Telegrafi/

Shakhtar Donetsk’s Brazilian midfielder Taison was sent off in a Ukrainian league match against visitors Dynamo Kiev on Sunday for reacting to racist insults from the crowd.
– There’s been a rise in far right activity across Europe; but some how people think football is immune… pic.twitter.com/XSA2TBntYu

— Antoine Allen (@AntoineSpeaker) November 10, 2019

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Sport

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…