Home Lajme Albin Kurti pranon ministrin e propozuar nga Lista Serbe si ministër të tij

Albin Kurti pranon ministrin e propozuar nga Lista Serbe si ministër të tij

3 min read
0
0
39
kujtesa

Albin Kurti pranon ministrin e propozuar nga Lista Serbe si ministër të t

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili është fitues i zgjedhjeve të 6 tetorit, ka thënë shumë herë që nuk do të bëj koalicion me Listën Serbe dhe ministrat e saj serbë janë dirigjuar gjithnjë në Beogradi.

Ai edhe pas fitores në zgjedhjet e 6 tetorit ka ripërsëritur disa herë se nuk do të bëj koalicion me Listën Serbe dhe për ministra serbë do t’i emërojë vetëm politikanët lojalë serbë ndaj Kosovës.

Por, ai tashmë ka ndryshuar qëndrim lidhur me këtë çështje.

Ballkani.info ka mësuar se Kurti përmes ndërkombëtarëve u ka dërguar porosi që do ta pranoj si ministër të tij atë që e propozon Lista Serbe, por që zyrtarisht nuk dëshiron që të kenë koalicion zyrtarisht.

Përmes një ndërmjetësuesi ndërkombëtar, Kurti ka kërkuar nga Lista Serbe që të mësojë se cilat janë kërkesat e tyre, por ata kanë refuzuar që të flasin përmes ndërmjetësuesve ndërkombëtarë, duke çuar porosinë se nëse nuk përfillet Kushtetuta e Kosovës, ata rastin do ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese.

Sipas Kushtetutës, ministri serb duhet të zgjidhet me pëlqimin e shumicës së përfaqësuesve serbë në Kuvendin e Republikës së Kosovës dhe shumicën e deputetëve serbë e përbën Lista Serbe.

Nëse Qeveria e Kosovës e redukton numrin e ministrive në 12, atëherë pjesë e ekzekutivit do të jetë vetëm një ministër nga komuniteti serb. Nëse numri i ministrive do të jetë më i madh, atëherë komuniteti serb do të ketë edhe ministra të tjerë.

Ky pritet të jetë edhe premtimi i parë i Kurtit, të cilin ai nuk do ta përmbushë./Front Online/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…