Home Shëndetësi Kafeja ul rrezikun për kancer në mëlçi me 50 për qind

Kafeja ul rrezikun për kancer në mëlçi me 50 për qind

1 min read
0
0
65
kujtesa

Një filxhan kafe në mëngjes mund të ketë përfitime më të mëdha sesa për të ndihmuar veten që të zgjoheni nga gjumi

Pirja e kafesë përgjysmon rrezikun nga lloji më i zakonshëm i kancerit të mëlçisë, tregon një studim

Kafja përmban polifenole që mund të ndalojnë ndarjen e qelizave kancerogjene.

Studiuesit nga Universiteti i Queen’s Belfast vëzhguan pothuajse gjysmë milion njerëz, prej të cilëve më shumë se tre të katërtat pinin kafe.

Ata kishin 50 për qind më pak predispozita për t’u diagnostikuar me karcinoma hepatocelulare, që përbën nëntë nga dhjetë rastet e kancerit të mëlçisë.

“Gjetjet tona janë siguruese në sugjerimin se kafeja mund të ketë përfitime shëndetësore”, tha Una McMenamin nga Universiteti Queen’s.

Autori kryesor i studimit Kim Tu Tran tha se kafja ndikon pozitivisht në shëndet për shkak se përmban antioksidues dhe kafeinë, të cilat mbrojnë kundër kancerit. /KP /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Shëndetësi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…