Home Sport Hamilton fiton titullin e gjashtë botëror në Formula 1, një titull larg Schumacherit

Hamilton fiton titullin e gjashtë botëror në Formula 1, një titull larg Schumacherit

2 min read
0
0
37
kujtesa

Lewis Hamilton e ka fituar titullin e gjashtë në Formula 1, pasi përfundoi në vendin e dytë në çmimin e madh të ShBA-së.

Shoku i britanikut nga Mercedes, Valtteri Bottas e fitoi çmimin e madh të ShBA-së, derisa Max Verstappen i Red Bullit përfundoi në vendin e treë.

Hamilton tani e ka kaluar Juan Manuel Fangion dhe ai është vetëm një titull larg për ta barazuar rekordin e legjendës Michael Schumacher që ka shtatë tituj.

Formula 1@F1

?
??

What a day for @LewisHamilton in Texas

A six-time F1 world champion

Only one driver – the great Michael Schumacher – has more#USGP #F113.7K1:31 PM – Nov 3, 2019Twitter Ads info and privacy3,005 people are talking about this

Vitimi më i mirë i britaniku ishte në vitin 2018, atëherë kur regjistroi 11 fitore, 11 pole position dhe 17 fitore në podium, gjersa grumbulloi 408 pikë.

Charles Leclerc ishte konkurrenti i tij më i ashpër në këtë sezon, pasi e la Hamiltonin me vetëm katër pole position, por që ende ka kohë për ta barazuar rekordin e tij.

Pas një viti katastrofal të Ferrarit, francezi shihet si i vetmi pilot që mund të garojë kundër Hamiltonit në sezonin e ri. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Sport

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…