Home Lajme Gjenarata e parë e shkollës së Futbollit në Vushtrri (FOTO)

Gjenarata e parë e shkollës së Futbollit në Vushtrri (FOTO)

2 min read
0
0
78
kujtesa

Emra si Milot Rashica, Florent Hasani, Elbasan Rashani, e Samir Ujkani nuk janë një rastësi që tani elektrizojnë tribunat e stadioneve të ligave më të forta në Europë, shruan VushtrriaOnline.

Para së gjithash ata janë edhe një simbol i një mentaliteti dhe kulture sportdashëse që Vushtrria si qytet dhe regjion ka kultivuar vite me rradhë, një traditë sportive që i dha dhe po i jep shumë tani edhe kombëtares së Kosovës.

Të vetmet fakte që tani dëshmojnë traditën tonë sportive dhe futbollistike janë fotografite dhe kujtimet e atyre që para disa dekadash ishin pjesë e aktiviteteve sportive dhe futbllistike.

E tillë është edhe kjo foto që ka siguruar Vushtrriaonline e qëtregon gjeneratën e parë të Shkollës së Futbollit në Vushtrri të viteve 1971/1972.Vlen të ceket që themelues i kësaj shkolle ishte Xhemajl Abazi.

Në foto janë edhe gjenerata e parë e kësaj shkolle janë, nga e majta Orhan Dubovci, Shaban.. portier, Shemsedin Preteni, Naser Rexhepi, Ibrahim Zeneli, Selatin Salihu, ulur nga e majta, Fadil Lutolli, Lefter Prishtina, Shemsedin Zeneli, Rushit Preteni dhe Shemsedin Mulaku.

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…