Home Sport 11 lëndimet më të “frikshme” në histori të Premierligës, disa s’kanë luajtur më kurrë

11 lëndimet më të “frikshme” në histori të Premierligës, disa s’kanë luajtur më kurrë

11 min read
0
0
123
kujtesa

E gjithë bota e futbollit është duke u lutur për Andre Gomesin pas dëmtimit të tij të tmerrshëm në ndeshjen kundër Tottenahmit.

Mesfushori i Evertonit pësoi një dëmtim të rëndë të këmbës, pas një ndërhyrje nga Soni dhe Aurieri, i pari u përjashtua nga Martin Atkinsoni.

Por fatkeqësisht ky as nuk është lëndimi i parë e as i fundit në Premierligë, shkruan Indeksonline.

Më poshtë janë 11 lëndimet më të rënda që nga viti 1992, kur Liga Angleze quhet Premierligë.

1. Gary Mabbutt – gati sa humbi syrin (1993)

Koha e rikuperimit: Tre muaj

Mabbutti pësoi një lëndim në kafkë dhe lëndoi rëndë syrin pas një goditje aksidentale me bërryl nga John Fashanu, duke iu nënshtruar një operacioni 2-orësh dhe iu vendosur një pllakë metalike në faqe.  Ai ka mbajtur maskë për pjesën tjetër të karrierës.

2. David Busst – të dy këmbët e thyera (1996)

Koha e rikuperimit: Asnjëherë nuk luajti më

Vlerësohet gjerësisht si dëmtimi më i keq në histori të Premierligës. Përplasja e Busstit me Denis Irwinin ishte aq ekstreme sa kocka e tij e plasaritur shpoi lëkurën.

Peter Schmeicheli ishte aq i tmerruar sa volli në fushë dhe Bussti mbetet mirënjohës që shmangi një amputim (këputje) të këmbëve.

3. Luc Nilis – frakturë dyshe (2000)

Koha e rikuperimit: Asnjëherë nuk luajti më

Në ndeshjen e tij të tretë për Villa, sulmuesi shumë i vlerësuar, i cili Ronaldo e cilësoi si një nga partnerët e tij më të mëdhenj pësoi një thyerje të dyfishtë që ia humbi karrierën, pasi u përplas me Richard Wrightin.

Kishte shqetësim se Nilis do të kishte nevojë për një amputim (këputje) pasi plagosja u infektua dhe, megjithëse nuk ishte kështu, ai u detyrua të varë këpucët e tij menjëherë pas kontrolleve.

4. Alf-Inge Haaland – lëndim i tmerrshëm i gjurit (2001)

Koha e rikuperimit: Disa ditë (teknikisht)

Me sa duket lëndimi më famëkeq në listë. Në atë që u shfaq një hakmarrjeje nga Roy Keane pas një përplasjeje në 1997, Haaland në të vërtetë luajti për Norvegjinë dhe Cityn në javët që vijonin.

Por trajtimi iu atribua për një nga arsyet që Haaland u detyrua të tërhiqej në fillim të vitit 2003 dhe madje u sugjerua që ai të padiste mesfushorin e United.

5. Djibril Cisse – tibia dhe fibula e prishur (2004)

Koha e rikuperimit: Shtatë muaj

Francezi i pafat pësoi një tibi dhe fibulë të thyer kundër Blackburn Rovers, por bëri një rikthim të mrekullueshëm për t’u rikthyer më pak se shtatë muaj më vonë.

Sidoqoftë, Cisse pësoi një shkatërrim thuajse identik të këmbëve vetëm dy vjet më vonë gjatë një miqësoreje midis Francës dhe Kinës.

6. Pedro Mendes – u rrëzua dhe pësoi konfiskim (2006)

Koha e rikuperimit: Rikthehet ditën tjetër

Mendes u rrëzua nga bërryli i fortë i Ben Thatcher, duke e përplasur atë në reklama dhe duke bërë që zyrtarët mjekësorë ta dërgonin atë në spital.

Futbollisti i Portsmouth u la i lirë nga spitali të nesërmen, por kishte pësuar një konfiskim në ambulancë dhe Thatcher ishte ndaluar me të drejtë për gjashtë ndeshje.

7. Petr Cech – frakturë e kafkës në depresion (2006)

Koha e rikuperimit: Tre muaj

E njohur gjerësisht si arsyeja që Cech ka mbajtur kapelë mbrojtëse qysh atëherë, portieri i atëhershëm i Chelsea pothuajse vdiq pas një përplasjeje të diskutueshme me Stephen Hunt të Reading.

Pjesë të eshtrave hynë thellë në kokën e Cech, kishte dyshime fillestare për një mpiksje gjaku në tru dhe dy pllaka metalike ishin vendosur me nxitim.

8. Eduardo – këmbë e thyer dhe këmbë e zhvendosur (2008)

Koha e rikuperimit: Një vit

Sky Sports saktë refuzoi të tregojë pamjet e këtij lëndimi të tmerrshëm të këmbëve në Birmingham City, i cili u shkaktua nga Martin Taylor me karton të kuq, ku Arsene Wenger sugjeroi t’i ndalohej futbolli për gjithë jetën.

Këmba e Eduardo besohet se kishte depërtuar në çorapin e tij dhe madje ka sugjerime se ai mund të kishte humbur këmbën nëse zgjidhja do të ishte më e vështirë.

9. Aaron Ramsey – thyerje e dyfishtë e këmbës (2010)

Koha e rikuperimit: Tetë muaj

Të gjithë në fushë ishin të shqetësuar për këmbën e Ramseyt në vitin 2010, ndërsa një i penduar Ryan Ryan Shawcrossi, gjithashtu u largua nga fusha pasi u largua rreziku.

Ishte dëmtimi i dytë i tmerrshëm te Arsenali në hapësirën e dy viteve dhe të gjithë ishin të kënaqur kur e panë uellsinasin të rikthyer dhe më mirë se kurrë më pak se një vit më vonë.

10. Hatem Ben Arfa – thyerje e dyfishtë e këmbës (2010)

Koha e rikuperimit: Tetë muaj

Vetëm katër ndeshje në Premier League, Ben Arfa u largua nga fusha me barelë dhe i duhej oksigjen pas një goditje nga Nigel de Jongu.

Francezi iu nënshtrua një operacioni në Manchester dhe këmba e tij e majtë ishte po aq e fuqishme kur u rikthye përsëri në fanellën e Newcastle.

11. Ryan Mason – kafkë e thyer (2017)

Koha e rikuperimit: U tërhoq nga futbolli

Një tjetër kujtesë mizore e rreziqeve të lëndimeve në kokë, Masoni nuk do ta luante kurrë lojën e bukur përsëri pas një përplasjeje të tmerrshme të kokave me Gary Cahillin.

Megjithë luftimin e vështirë për të bërë një rikthim, rreziqet u konsideruan shumë të larta nga një numër i neurologëve të klasit botëror dhe kirurgëve neuro, të cilët kishin frikë për shëndetin e anglezit.

Ai dy javë më vonë u paraqit në fushë për të dhënë lamtumirën e fundit me tifozët dhe skuadrën. /IndeksOnline/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Sport

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…