Home Lajme Reagon Vlora Çitaku: Serbia ma vodhi certifikatën e lindjes, Daçiq dështoi të më frikësoj

Reagon Vlora Çitaku: Serbia ma vodhi certifikatën e lindjes, Daçiq dështoi të më frikësoj

2 min read
0
0
53
kujtesa

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku ka pasur një debat të ashpër me Ministrinë e Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq gjatë mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Çitaku ka reaguar pas publikimit të certifikatës së lindjes së saj gjatë kësaj mbledhje, nga Daçiq.

Ajo e ka cilësuar këtë si një akt të ulët të autoriteteve serbe që dëshmon se Serbia e ka vjedhur dokumentacionin e Kosovës.

“Serbia vodhi regjistrin tonë civil, regjistrimet kadastrale, artefakte dhe shumë më tepër. Një nga ato mijëra sene u shfaq dje në Këshillin e Sigurimit të OKB-së nga Ministri i Serbisë, certifikata ime e lindjes.

Sigurisht që ai donte të më frikësonte, por dështoi në mënyrë të mjerë. Kosova është këtu për të qëndruar”, ka shkruar Çitaku në Tiwtter. /Telegrafi/

#Serbia stole our civil registry,cadastral records,artifacts and much more.

One of those thousands of items was displayed yesterday at the #UNSC by the Serbian FM, my birth certificate.

Of course he wanted to intimidate me, but failed miserably. #Kosovo is here to stay. ?? pic.twitter.com/qp3HocFxs8

— Vlora Çitaku (@vloracitaku) November 1, 2019

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…