Home Kulturë AKV -HASAN PRISHTINA nga Vushtrria ekzistonte edhe para 100 viteve .

AKV -HASAN PRISHTINA nga Vushtrria ekzistonte edhe para 100 viteve .

1 min read
0
0
79
kujtesa

Kur flasim për kulturën dhe artin e së kaluarës së Vushtrrisë, e sidomos asaj të para një shekulli, ndonjëherë është vështirë të gjejmë argumente për këtë.

Por, faktet ekzistojnë, në Vushtrri është bërë art e muzikë qysh para 100 vitesh, që e dëshmon edhe fotoja e siguruar nga ana e redaksisë sonë që ka datën e vitit 1917.

Fotoja është postuar në faqen FM Images Albania dhe paraqet Bandën Muzikore të Vushtrrisë në atë kohë që quhej “Hasan Prishtina”.

Ndonëse pa emra anëtarët e këtij bendi muzikor, ajo që bie në sy është se përveç Plisëve që mbajnë  disa nga anëtarët e saj në kohë, e disa prej tyre kanë edhe kapelë të modelit osman.

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Kulturë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…