Home Showbiz Gratë bëhen më romantike kur kanë barkun plotë, e konfirmon shkenca

Gratë bëhen më romantike kur kanë barkun plotë, e konfirmon shkenca

3 min read
0
0
50
kujtesa

Një studim i kryer nga Universiteti Drexel konfirmon se dashuria, për gratë, nuk lind në dhomën e gjumit, por në kuzhinë

Sipas hulumtimit, truri i grave i përgjigjet pozitivisht dashurisë, kur stomaku është plot. Në praktikë, për të pushtuar të dashurën tuaj ju duhet t’i ofroni asaj një darkë dhe jo një tufë me trëndafila.

“Ne zbuluam se gratë e reja, pavarësisht nëse ndiqnin një dietë, treguan një nivel më të lartë të aktivizimit cerebral, në nivelin e qarqeve neuronale në sytë e imazheve romantike, kur ato ishin në stomak të plotë sesa duke agjëruar”, shpjegon Alice Ely, autore e studimit.

Të dhënat e mbledhura janë të kundërta në lidhje me studimet e kaluara që tregojnë përkundrazi se si njerëzit ishin më aktiv ndaj stimujve kur ishin të uritur.

Kjo, shpjegon Ely, sugjeron që gratë janë më të ndjeshme ndaj stimujve përveç ushqimit kur nuk janë të uritura dhe se ekziston një lidhje midis qarqeve të trurit dhe ushqimit si edhe atyre zonave që merren me seksin.

Studimi i fundit përfundon një analizë të mëparshme të Ely që kishte treguar sesi truri i grave që ishte vendosur më parë dietë ishte më i përgjegjshëm për syrin në lidhje me ushqimin në krahasim me ata që nuk kishin ndjekur kurrë një dietë.

Sipas studiueses, këto të dhëna sugjerojnë që gratë që priren të fitojnë peshë mund të stimulohen të dëshirojnë ushqim nga qarku i tyre neuronal i shoqëruar me shpërblim.

Bazuar në këtë studim, ne hipotezuam se gratë në dieta ishin ndryshe të ndjeshme në stomak bosh, kështu që ne testuam këtë hipotezë duke u treguar atyre imazhe romantike dhe jo romantike.

Niveli më i lartë i aktivizimit, i matur nga imazhet e rezonancës magnetike, tregon se për të pasur më shumë shanse që të lidhesh me një grua, përpara se ta provoni, këshillohet t’i ofroni asaj një darkë. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Showbiz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…