Home Kulturë Dinari nga “Dinastia e parë e Islamit” shitet për 4,7 milionë dollarë

Dinari nga “Dinastia e parë e Islamit” shitet për 4,7 milionë dollarë

2 min read
0
0
49
kujtesa

Mund të jetë me të njëjtën madhësi si një monedhë e ditëve të sotme, por ky dinar 1.300-vjeçar vlen miliona herë më shumë.

Sipas revistës “The Times”, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një monedhë të rrallë që daton nga “Dinastia e parë e Islamit”.

Ndërsa, sipas ditores “Daily Mail”, bëhet fjalë për një monedhë që daton që nga viti 723 dhe që ishte bërë nga ari i nxjerrë në një vend në pronësi të Kalifit, një pasardhës i Profetit Muhamed, në veriperëndim të asaj që tani është Meka në Arabinë Saudite.

Ajo u bë monedha më e vlefshme islamike në botë, kur u shit për 4,7 milionë dollarë.

Monedha e Dinastisë Umayyad 

Monedha e Dinastisë Umayyad, e shitur në ankandin e Londrës “Morton & Eden”, mban mbishkrime islamike, si dhe fjalët ‘Miniera e Komandantit të Besimtarëve’. Pak nga to ekzistojnë sot, pothuajse të gjitha mbahen në koleksione private ose muze të mëdha.

Numizmati nga “Morton & Eden”, Stephen Lloyd, tha: “Kjo monedhë është përrallore. Jo vetëm që është ruajtur bukur dhe një gjë e rrallë mahnitëse, por është gjithashtu një dokument i rëndësishëm historik”. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Kulturë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…