Home Ekonomi Oda e Afarizmit: Jemi të shqetësuar për barrierat e bizneseve transportuese

Oda e Afarizmit: Jemi të shqetësuar për barrierat e bizneseve transportuese

3 min read
0
0
46
kujtesa

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) shprehet shumë e shqetësuar për barrierat që po iu krijohen bizneseve transportuese në lidhje me tahografin.

OAK ka pranuar një ankesë nga anëtari i saj biznesi RONEX, i cili është gjobitur me 100 mijë lekë apo 800 € për tahograf të kamionit edhe pse autoritetet shqiptare janë të informuara që Kosova dhe operatorët transportues nga Kosova, nuk kanë mundësi që të pajisen me kartelë dixhitale për shoferët profesionist pasiqë shteti ynë nuk është pjesë e organizatës botërore të transportit TIR.

“Me PROTOKOLL TË MIRËBESIMIT bizneset e Kosovës janë të liruara nga një kërkesë e tillë në Shqipëri dhe disa vende të rajonit. Ky nuk është rasti i fundit ku kompanitë gjobiten nga Autoritet Shqiptare që transportojnë mallra nga Porti i Durrësit, një barrierë tjetër që u shfaqet është edhe kufizimi që u bëhet për faktin se në rezervuarët e kamionëve duhet të kenë vetëm 200 litra derivate në momentin që kamioni hyn në Shqipëri. Bizneset pohojnë se asnjë praktikë ndërkombëtare dhe rajonale nuk e ndalon që mos të ketë derivate në rezervuarin e kamionit me sasinë që e lejon prodhuesi, sasi kjo që varion nga 400 lekë deri 800 lekë. Në këtë rast kamionët nga Kosova nuk guxojnë që në rezervuarët e tyre të kenë sasi derivati mbi 200 lekë, sepse përndryshe do të gjobiten dhe iu konfiskohen patent shoferët vozitësve”, thuhet në reagimin e OAK-ut.

Oda thotës se këto barriera që po iu bëhen bizneseve transportuese, po e vështirësojnë operimin e tyre.

OAK bënë thirrje autoriteteve shqiptare që të kenë parasysh marrëveshjet paraprake dhe marrëveshjet që kemi mes dy shteteve tona, në mënyrë që ato të mos mbesin vetëm në letër, por të gjejnë zbatim praktik, në mënyrë që barrierat e panevojshme që po iu krijohen bizneseve të tejkalohen. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Ekonomi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…