Home Sport Topi i Artë: Publikohet lista e 30 lojtarëve të nominuar, nuk mungojnë befasitë(FOTO)

Topi i Artë: Publikohet lista e 30 lojtarëve të nominuar, nuk mungojnë befasitë(FOTO)

14 min read
0
0
46
kujtesa

Ka filluar të publikohet lista e lojtareve të nominuarve për Topin e Artë për vitin 2019.

Lionel Messi, Crisitiano Ronaldo dhe Virgil van Dijk, pritet të jenë udhëheqësit e listës së 30-të lojtarëve të nominuar për çmimin individual.

E SPONSORUARLEXO MË SHUMË

Kapiteni i Barcelonës është në gjah për Topin e gjashtë të Artë, e të njëjtën gjë po mundohet ta bëjë edhe ylli i Juventusit.

Nominimet kanë filluar të publikohen nga France Fotball të hënën mbrëma, derisa çmimi i lojtarit më të mirë në botë për këtë vit do të ndahet më 2 dhjetor.

Ky çmim fillimisht jepej nga FIFA, mirëpo që nga viti 2016 mediumi francez është pavarësuar nga shtëpia e madhe e futbiollit dhe dëshiron ta ndajë trofeun personalisht në një gala mbrëmje.

Më poshtë mund t’i shikoni listën e lojtarëve të nominuar për Topin e Artë:

1# Sadio Mane/Liverpool/Senegal

Mane kishte paraqitje fantastike në sezonin e kaluar me The Red, që fituan Ligën e Kampionëve dhe përfunduan në vendin e dytë në Ligën Premier, gjersa fitoi Këpucën e Artë me 22 gola të shënuara.

2# Sergio Aguero/Man City/ Argjentina

Sulmuesi argjentinas në sezonin e kaluar pati paraqitje impresionuese, ndërsa fituan tripletën angleze, Ligën Premier, FA Cupën dhe Carabao Cupën.

3# Frenkie de Jong/Ajax-Barcelona/ Holanda

De Jong i befasoi të gjithë me paraqitjetet e tij në sezonin e kaluar te skuadra holandeze derisa në janar kompletoi kalimin te Barcelona. Ai arriti të shpallej me Ajaxin kampion në Eredivisie, ndërsa eliminuan Real Madridin dhe Juventusin nga Liga e Kampionëve.

Frenkie de Jong gjatë prezantimit (Foto: FC Barcelona/Twitter)

4# Dusan Tadic/Ajax

Tadici kishte paraqitje të mira te skuadra londineze së bashku me bashkëlojtarët e tij, mirëpo u eliminua nga Tottenham Hotspuri në gjysmëfinale të garës më të madhe në Evropë për klube.

5# Hugo Lloris/Tottenham/Franca

Fituesi i Kupës së Botës së bashku me skuadrën e tij u pozicionuan në vendin e katërt në ligën angleze, por që shkaktuan befasi duke kaluar në finale të Ligës së Kampionëve, për t’u eliminuar më pas nga Liverpooli.

6# Kylian Mbappe/PSG/Franca

Ylli franceze në sezonin e kaluar arriti t’i shënonte 39 gola në të gjitha garat, por që arriti ta fitonte vetëm titullin e Ligue 1.

7# Trent-Alexander Arnold/Liverpool/Anglia

Alexander-Arnold fitoi Ligën e Kampionëve me Liverpoolin, ndërsa bëri 16 asistime, për ta thyer kështu rekordin në Ligën Premier për numrin e asistimeve që asnjë mbrojtës nuk kishte arritur ta bënte atë gjë.

8# Donny van de Beek/Ajax/Holanda

Van de Beek i impresionoi të gjithë me paraqitjet e tij në ligë dhe në Ligën e Kampionëve, pasi me bashkëlojtarë eliminuan Real Madridin dhe Juventust, për t’u eliminuar më pas nga Spurs në gjysmëfinale.

Donny van de Beek (Foto: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images/Guliver)

9# Pierre-Emerick Aubameyang/Arsenal/ Gabon

Aubameynag e përfundoi sezonin e kaluar duke e fituar Këpucën e Artë së bashku me Mohamed Salahun dhe Sadio Manen që shënuan nga 22 gola, gjersa Arsenali përfundoi në pozitën e pestë.

Aubameyang (Foto: Getty Images/Guliver)

10# Marc-Andre ter Stegen/Barcelona/Gjermania

Ter Stegen fitoi titullin e La Liga-së me katalunasit, derisa ishte i palëkundur nga porta e Blaugranasëve.

11# Cristiano Ronaldo/Juventus/Portugalia

Ronaldo shkëlqeu në sezonin e tij të parë te Zonja e Vjetër, pasi fitoi titullin e Serie A-së dhe Kupën e Italisë, ndërsa me Portugalinë arritën ta mposhtin në finale Holandën për ta fituar Ligën e Kombeve.

12# Alisson Becker/Liverpool/Brazil

Alisson arriti ta fitonte Ligën e Kampionëve me Liverpoolin, gjersa me Brazilin ia doli ta fitonte Kupën e Amerikës, e që paraqitjet e tij ishin fantastike.

13# Matthijs de Ligt/Ajax-Juventus/Holanda

De Ligt mori të gjithë vëmendjen e në sezonin e kaluar me paraqitjet e tij te Ajaxi në Ligën e Kampionëve, ndërsa në këtë verë kaloi te Zonja e Vjetër për 75 milionë euro.

14# Karim Benzema/Real Madrid/Franca

Edhe pse Real Madridi nuk kishte formë të mirë, Benzema arriti ta tregonte vetën si një sulmues i dalluar, duke shënuar 30 gola në të gjitha garat.

15# Georginio Wijnaldum/Luverpool/Holanda

Mesfushori holandez ishte pothuajse më meritori që Liverpooli arriti ta fitonte Ligën e Kampionëve, sidomos me golat ndaj Barcelonës, mirëpo humbi finalen e Ligës së Kombeve ndaj Portugalisë.

16# Virgil van Dijk/Liverpool/Holanda

Mbrojtësi holandez mund të thuhet se është aktualisht mbrojtësi më i mirë në botë, derisa në sezonin e kaluar ndihmoi The Reds ta fitonin titullin e gjashtë të garës më të madhe për klube në Evropë.

17# Bernardo Silva/Man City/Portugalia

Silva po impresionon çdo ditë e më shumë nën urdhrat e Pep Guardiolas, gjersa në sezonin e kaluar ishte i pandalshëm në Ligën Premier, por edhe me Portugalinë në Ligën e Kombeve.

18# Heung-min Son/Tottenham/Korea Jugore

Son edhe në sezonin e kaluar tregoi se është një lojtar i kalibrit të lartë, derisa me Spurs arritën të kualifikoheshin në finalen e Ligës së Kampionëve.

19# Robert Lewandowski/Bayern Munich/Polonia

Sulmuesi polak është sikur vera, sa më i vjetër aq më i mirë. Në sezonin e kaluar arriti për të katërtën herë radhazi të shënonte 22 gola, derisa fituan, Bundesligën, DFB Pokal dhe Superkupën DFL.

20# Roberto Firmino/Liverpool/Brazili

Firmino ishte në sezonin e kaluar një lojtar kyç për The Red dhe Brazilin, pasi me të parët fitoi Ligën e Kampionëve, ndërsa me kombëtare fitoi Kupën e Amerikës.

21# Antoine Griezmann/Atletico Madrid-Barcelona/Franca

Griezmann shënoi 21 gola në të gjitha garat në sezonin e kaluar, derisa përfunduan në vendin e dytë në ligën spanjolle, ndërsa në këtë verë kaloi te Barcelona për 120 milionë euro.

22# Kevin de Bruyne/Man City/ Belgjika

Edhe pse e kishte një sezon me lëndime, mesfushori përsëri vazhdoi me formë të lartë te Manchester City në sezonin e kaluar.

23# Riyad Mahrez/Man City/ Algjeria

Mahrez kishte një vit të suksesshëm si te Citizens ashtu edhe te Algjeria, duke e fituar Premier Ligën dhe Kupën e Afrikës.

Image result for mahrez

24# Kalidou Koulibaly/Napoli/Senegal

Koulibaly ishte edhe në sezonin e kaluar një lojtar vendimtar te Napoli që përfundoi në vendin e dytë në Serie A, derisa kishte shkuar deri në finale të Kupës së Afrikës.

25# Lionel Messi/Barcelona/ Argjentina

Messi kishte një sezon fantastik, derisa arriti ta fitonte La Liga-në me Barcelonë dhe e fitoi Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë në Evropë.

Lionel Messi (Foto: Aitor Alcalde/Getty Images/Guliver)

26# Mohamed Salah/Liverpool/ Egjipti

Salah arriti në sezonin e kaluar ta ndihmoi Liverpoolin ta fitonte Ligën e Kampionëve, derisa fitoi Këpucën e Artë në Ligën Premier me 22 gola të shënuara.

27# Eden Hazard/Chelsea-Real Madrid/Belgjika

Hazard ishte edhe në sezonin e kaluar lojtari kyç i Chelseat, derisa në këtë verë kaloi te Real Madridi për 100 milionë euro.

28# Joao Felix/Benfica-Atletico Madrid/Portugalia

Joao Felix në sezonin e kaluar arriti ta pushtonte botën e futbollit si një lojtar i ri dhe shumë i talentuar, për të kaluar më pas te Atletico Madridi për 130 milionë euro.

29# Raheem Sterling/Man City/Anglia

Sterling u tregua vendimtar në tripletën e Manchester Cityt të sezonit të kaluar, duke mos munguar në këtë listë.

30# Marquinhos/PSG/Brazili

Marquinhos në sezonin e kaluar e ndihmoi PSG-në ta fitonte titullin e Ligue 1, derisa kishte paraqitje fantastike. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Sport

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…