Home Ekonomi Apple vazhdon të mbetet kompania më e vlefshme në botë

Apple vazhdon të mbetet kompania më e vlefshme në botë

2 min read
0
0
53
kujtesa

Apple tejkaloi Microsoftin në vlerë tregu për të rimarrë fronin e kompanisë më të vlefshme në botë.

Prodhuesi i telefonit iPhone u vlerësua me 1.065 trilionë dollarë duke kaluar Microsoftin për 200 milionë dollarë, përcjell Telegrafi.

Microsoft ka ruajtur kryesimin që prej 25 prillit kur të ardhurat thyen pritshmëritë duke bërë që vlera e kompanisë të kalonte një trilionë dollarë për herë të parë.

Krahasimi i rritjes së Google dhe Microsoft | Burimi: Interbrand

Javëve të fundit vlera e aksioneve të Apple është rritur ndjeshëm ku shumë analistë kanë parashikuar shitje më të mira të iPhone 11, ndërsa nga ana tjetër, aksionet e Microsoftit ranë me 2.2 për qind.

Intebrand renditi Apple si kompaninë me brendin më të vlefshëm në botë duke vendosur Microsoft në vendin e katërt, kurse Google dhe Amazon zunë vendin e dytë dhe të tretë.

Top 10 kompanitë më të vlefshme në botë | Burimi: Interbrand

Ky është viti i shtatë me radhë që marka e Apple konsiderohet më me vlerë në botë.

Në muajin gusht të 2018-së, Apple ishte kompania e parë që kaloi vlerën 1 trilionë dollarë. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Ekonomi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…