Home Auto&Tech Huawei në bisedime me kompanitë amerikane për licensimin e teknologjisë 5G

Huawei në bisedime me kompanitë amerikane për licensimin e teknologjisë 5G

2 min read
0
0
80
kujtesa

19.10.2019 • 08:02

Në shtator, CEO Ren Zhengfei tha që kompania e tij ishte e gatshme të licencojë biznesin e saj 5G në një palë të tretë në mënyrë që të lehtësojë frikën e spiunimit.

Tani Reuters raporton se Huawei është në bisedime të fazës së hershme me disa kompani të telekomunikacionit amerikan për licencimin e përmendur, duke cituar Vincent Pang, nënkryetar i lartë dhe drejtor i bordit në kompani.

“Ka disa kompani që flasin me ne, por do të duhej një udhëtim i gjatë për të përfunduar me të vërtetë gjithçka. Ata kanë treguar interes.” – Vincent Pang

“Aktualisht nuk ka asnjë ofrues 5G në SHBA dhe rivalët evropianë Ericsson dhe Nokia janë përgjithësisht më të shtrenjtë”, vëren në raport.

Nuk dihet se për sa kohë do të zgjasin këto bisedime ose nëse ato në të vërtetë do të materializohen në një marrëveshje, e cila mund të jetë një marrëveshje afatgjatë ose një transferim i vetëm.

Në rast të kësaj të fundit, Pang vuri në dukje se kostot e R&D që përfshijnë përmirësimin e vazhdueshëm të platformës do të ishin shumë të larta për kompaninë e palës së tretë. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Auto&Tech

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…