Home Shëndetësi Kështu e shpjegon shkenca: Pse lëndimet e vjetra shkaktojnë dhimbje kur ndryshon moti?

Kështu e shpjegon shkenca: Pse lëndimet e vjetra shkaktojnë dhimbje kur ndryshon moti?

1 min read
0
0
42
kujtesa

Të ndjesh dhimbje në vendet ku më herët keni qenë të lënduar është indikator i zakonshëm se do të ndryshojë moti.

Por përse ndodh kjo?

Shkencëtarët thonë se ky është një fenomen, transmeton Telegrafi.

Duke e studiuar këtë fenomen qysh prej fillimit të shekullit të kaluar, ata kanë arritur në disa konstatime.

Lidhja mes dhimbjes dhe ndryshimit të kohës qëndron te rënia në presionin barometrik që i shkakton indet e buta dhe lëngjet përreth nyejve të zgjerohen, duke i acaruar nervat dhe duke shkaktuar dhimbje.

Studimet e kryera ndër vite kanë treguar se ndryshimet në presion barometrik e rrisin dhimbjen, por në disa raste edhe e zvogëlojnë atë. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Shëndetësi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…