Home Auto&Tech Jack Ma: Alibaba Group ndalon 300 milionë sulme kibernetike në ditë

Jack Ma: Alibaba Group ndalon 300 milionë sulme kibernetike në ditë

2 min read
0
0
70

Gjigandi i teknologjisë kineze, Alibaba Group, është shënjestra e rreth 300 milion sulmeve në internet, sipas themeluesit të kompanisë dhe ish kryetarit ekzekutiv, Jack Ma.

Ma tha se ishte “krenar” që përkundër tiradës së nëntokës, Alipay – krahu i pagesave të grupit i cili raporton afër 1 miliard përdorues dhe përpunon transaksione me vlerë 50 miliardë dollarë në ditë – ende nuk ka humbur “një cent” ndaj hakerëve.

“Në Alibaba Group, ne kemi mbi 300 milion përpjekje të hakerëve në ditë. Çdo ditë. Por ne i trajtojmë ato. Ne nuk kemi as një problem,” tha Ma në Konferencën e Përgjithshme Globale të Forbes në Singapor, të Martën.

Për dallim nga kjo, gjigandi i teknologjisë kineze të Huawei është nënshtruar ndaj rreth 1 milion sulmeve në internet, sipas drejtorit të tyre të sigurisë. 

Alibaba u përball me një përpjekje gjithëpërfshirëse të sulmit kibernetik në shkurt, i cili kërcënoi të kompromentonte llogaritë e 20 milion përdoruesve në faqen e tyre të tregtisë elektronike, Taobao. Kompania tha se zbuloi sulmin “në herë të parë”.

Ma përmendi aftësitë e teknologjisë së përparuar të kompanisë, të cilën ai e quajti “AI: Alibaba Intelligence”, për shkallën e vazhdueshme të suksesit, duke përmendur se makinat janë superiore ndaj njerëzve në përdorimin e logjikës për të prishur sjelljet e gabuara në internet. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Auto&Tech

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Sonte nga ora 20.00 Fillon Rivaliteti Televiziv për kryetar të Vushtrrisë

19/09/2021 | 09:50 Sonte nga 20.00 në Kanal 10 në emisionin Prime Time do të zhvillohet de…