Home Lajme Ndiqni këto këshilla që të mos prekeni nga gripi

Ndiqni këto këshilla që të mos prekeni nga gripi

3 min read
0
0
37

4 minuta

Jemi zyrtarisht në sezonin e gripit, kur sheh që dikush teshtin vazhdimisht; dikush merr frymë me vështirësi; një tjetër ka temperaturë, ethe dhe lodhje; dëgjon që njerëzit ankohen për dhimbjet e muskujve dhe kockave; sheh çaj kamomili me mjaltë në çdo lokal...

Ndryshimi i temperaturave solli me vete dhe gripin sezonal, që ka pasoja serioze për njerëzit që vuajnë nga obeziteti ekstrem, sëmundjet kronike të mëlçisë, problemet e sistemit imunitar, sëmundjet kardiovaskulare, diabeti dhe jo vetëm.

Vaksinimi i përvitshëm është një ndër mënyrat më efektive për të ulur rrezikun për t’u prekur nga gripi. Përpos vaksinimit dhe barnave antivirale të rekomanduara nga mjeku, të tjera mënyra për të lehtësuar simptomat janë çajrat dhe lëngjet e frutave.

Që të mos prekeni nga gripi, bëni mirë:

– të qëndroni larg vendeve me shumë njerëz;
– të konsumoni lëngje dhe produkte me vitaminë C;
– të lani duart pasi kolliteni/tështini që të mos rrezikoni njerëzit e tjerë, në rast se jeni me grip.

Nëse jeni me grip, hani mëngjes të pasur me energji, proteina dhe karbohidrate. Mos i refuzoni perimet si selino, karota, speca, brokoli dhe kungull.

Sigurisht që nuk duhet t’ju shkojë ndërmend të merrni ushqime të konservura.

Përsa i përket çajrave, pini të preferuarin tuaj; për shembull me pak limon ose mjaltë. Mjalti lufton mikrobet dhe qetëson zonën e irrituar të fytit.

Të tjera ushqime me efekte pozitive:

1. Agrumet – përmbajnë vitaminë C dhe antioksidantë;
2. Frutat e stinës – si shegët;
3. Djathë, thjerrëza, vezë, arra – të pasura me zink;
4. Vera e kuqe – përmban substanca që parandalojnë shumimin e viruseve.

/Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Sonte nga ora 20.00 Fillon Rivaliteti Televiziv për kryetar të Vushtrrisë

19/09/2021 | 09:50 Sonte nga 20.00 në Kanal 10 në emisionin Prime Time do të zhvillohet de…