Home Shëndetësi Ky përbërës do ta shërojë menjëherë djegien e lukthit

Ky përbërës do ta shërojë menjëherë djegien e lukthit

2 min read
0
0
30
kujtesa

Nëse jeni duke përjetuar djegie të gjoksit, gjëja e parë që ju shkon ndërmend është një zgjidhje e shpejtë. Deri më tani një ndër këto zgjidhje ka qenë soda, e cila me përmbajten e saj krejtësisht bazike arrinë ta qetësojë djegien e lukthit.

Kjo gendje zakonisht shkaktohet nga ngrënia e ushqimeve pikante, me shumë yndyrë apo brumërat. Gjithsesi, disa alternativa të shpejta për zgjidhjen e këtij problemi janë:

Xhenxhefili– është përdorur me vite të tëra, për trajtimin e shumë simptomave. Një ndër to është edhe djegia e lukthit. Ju mund ta përdorni atë duke e përzier me çaj apo me ujë të ngrohtë.

Uthulla e mollës-është një ilaç natyral për trajtimin e këtij problemi.

Çamçakëzi– mund ta stimuloj prodhimin e salivës apo pështymës, e cila ka aftësi ta zbutë djegien dhe ta pastroj lukthin nga aciditeti I tepërt.

Disa alternativa ta tjera janë: humbni peshë, mos konsumoni alkool, mos pini duhan, shmangni konsumimin e qepëve dhe pijeve me gaz

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Shëndetësi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…