Home Lajme Përfundon numërimi i votave nga KQZ, pritet procesimi edhe i 4% të vendvotimeve

Përfundon numërimi i votave nga KQZ, pritet procesimi edhe i 4% të vendvotimeve

4 min read
0
0
57
kujtesa

Dje qytetarët e Kosovës me të drejtë vote, votuan për qeverisjen e ardhshme të vendit dhe 120 deputetët e Kuvendit të Kosovës. Në orën 19:00 u mbyllën edhe qendrat e vendvotimit në tërë territorin e Kosovës të cilat ishin hapur që nga ora 7:00.

Menjëherë pas mbylljes së vendvotimeve, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur numërimin e votave. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka konfirmuar për Telegrafin se tashmë ka përfunduar numërimi votave të rregullta.

Ai ka thënë se procesimi i të dhënave të 4% të vendvotimeve ende nuk është bërë.

“Numërimi i fletëvotimeve në vendvotime është përmbyllur mbrëmë, por vetëm procesimi i të dhënave nuk është bërë akoma për 4% të vendvotimeve. Këto janë rezultate preliminare, por do të bëjmë përpjekje që sa më shpejt t’i shfaqim të dhënat nga të gjitha vendvotimet”, ka thënë Elezi.

Deri më tash në web faqen e KQZ-së figurojnë të numëruar 95,88 % e tyre, apo 2442 vendvotime nga 2547 sa janë gjithsejtë.

Rezultati tregon se deri më tani Lëvizja Vetëvendosje mbetet e para me 25,79% apo 197 mijë e 966 vota, pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës e cila radhitet e dyta me 25,05% apo 192 mijë e 300 vota.

Partia Demokratike e Kosovës sipas rezultatit të deritanishëm të KQZ-së, mbetet e treta me 21,15% apo 162 mijë e 342 vota. Në vendin e katërt renditet Koalicioni Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës – Partia Social Demokrate me 11,63%, apo me 89,287 vota.

Kujtojmë që mbrëmë Lëvizja Vetëvendosje ka festuar fitoren e saj në sheshon ‘Skënderbeu’ Prishtinë. Lideri i saj Albin Kurti ka thënë se tashmë do t`i nis bisedimet me Lidhjen Demokratike për formimin e Qeverisë. “Do ta kemi qeverinë sa më parë”, tha Kurti.

Kandidatja e LDK-së për kryeministre Vjosa Osmani falënderoi qytetarët për zgjedhjet e qeta dhe të rregullta. Ajo tha se do të presin numërimin e votave të mërgatës dhe votave me kusht për të ditur fituesin e zgjedhjeve të sotme të parakohshme parlamentare.

Ndërkohë po mbrëmë, Kadri Veseli e ka pranuar se Partia e tij do të mbetet në Opozitë, për herë të parë pas 12 vitesh në qeverisje. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…