Home Lajme Rritet numri i votuesve, 60 mijë më shumë se në zgjedhjet e fundit

Rritet numri i votuesve, 60 mijë më shumë se në zgjedhjet e fundit

3 min read
0
0
56
kujtesa

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se deri në orën 15:00 kanë votuar 29.28 përqind nga 1 milion e 937 mijë e 868 votues me të drejtë vote.

Kryetarja e KQZ-së Valdete Daka ka thënë se procesi i votimit deri tani ka shkuar mirë me disa parregullsi, për të cilat tha se me këto merren organet përgjegjëse siç janë Policia e Kosovës dhe Prokuroria e Shtetit.

Daka gjithashtu ka bërë edhe krahasimin e numrit të votuesve me zgjedhjet e vitit 2017. 

“Proces i votimit është duke vazhduar pa ndonjë problem që do të dëmtonte këtë proces zgjedhor. Po ashtu duke u mbështetur në të dhënat që janë dërguar nga 2491 vendvotime apo rreth 98 përqind të tyre, numri i qytetarëve më të drejtë vote që kanë votuar deri në orën 15:00 është 554 mijë e 750 votues apo 29.28 përqind nga 1 milion e 937 mijë e 868 votues me të drejtë vote. Deri në të njëjtën kohë në zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e  Kosovës në vitin 2017 kishin votuar 497 mijë e 120 votues apo 27.75 përqinde votuesve”, tha Daka.

E pyetur për raportimet për blerje të votës e parregullsi të tilla, Daka tha se janë në dijeni por që për të njëjtat deklarohen organet kompetente.

Valdete Daka u përgjigj edhe për votat e diasporës për të cilat tha se presin nga ekipet e tyre që të u japin shifrat e sakta të votuesve,. Meqë siç tha ajo ende nuk i kanë.

Daka ka takuar sot edhe ambasadorin amerikan, në të cilin tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe ambasadori kanë treguar përkrahjen e tyre për procesin zgjedhor në Kosovë.

Konferenca e radhës e KQZ-së mbahet në 19:30./

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…