Home Lajme 10 qytetet e çliruara nga stresi

10 qytetet e çliruara nga stresi

1 min read
0
0
49
kujtesa

Kompania britanike Zipjet kreu një studim që renditi qytetet e botës bazuar në të dhëna të ndryshme për të gjetur qytetet më pak stresuese për jetën.

Në radhë të parë ishte qyteti gjerman Shtutgart – një vend ku jeta e përditshme rrjedh pa stres.

Për të arritur rezultatin përfundimtar, faktorët e mëposhtëm u ekzaminuan në 500 qytete në mbarë botën.

Qyteti: dendësia e popullsisë, hapësirat e gjelbra, trafiku, dielli, perceptimi i sigurisë, transporti publik.

Ndotja e mjedisit: ndotja e ajrit, ndotja e zhurmës.

Financat dhe papunësia: borxhi për kokë banori, sigurimet shoqërore, fuqia blerëse e familjes.

Popullsia: shëndeti mendor, shëndeti fizik, barazia gjinore.

Kjo është lista e 10 qyteteve të çliruara nga stresi

1. Shtutgart

2. Luksemburg

3. Hanover

4. Bernë

5. Munih

6. Bordo

7. Edinburg

8. Sidnej

9. Grac

10. Hamburg

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…