Home Sport Vedat Muriqi futbollisti që i është rritur vlera më së shumti në Turqi, e kalon edhe Radamel Falcaon

Vedat Muriqi futbollisti që i është rritur vlera më së shumti në Turqi, e kalon edhe Radamel Falcaon

2 min read
0
0
43
kujtesa

Vedat Muriqi është duke kaluar nëpër një formë të mrekullueshme.

Sulmuesi nga Kosova gjatë afatit kalimtar të verës bëri hapin e madh në karrierë duke iu bashkuar gjigantit turk Fenerbahce nga Rizespor për 3,5 milionë euro.

Në shtatë takimet e para në Superligën e Turqisë, Muriqi ka shënuar tre gola dhe ka asistuar në një tjetër.

Prizrenasi ka pasur paraqitje shumë të mira edhe me Përfaqësuesen e Kosovës dhe kjo ka bërë që vlera e tij të rritet.

Mediumi i specializuar për transferimet e lojtarëve dhe vlerat e tyre, ‘Transfermarkt’, ia ka rritur për 220% çmimin Muriqit.

Nga 2,5 milionë euro sa vlerësohej prizrenasi, tani në ‘Transfermarkt’ vlera e tij është tetë milionë euro.

Reprezentuesi i Kosovës është futbollisti që iu ka rritur më së shumti vlera deri më tani në elitën e futbollit turk.

Ai tani ndodhet më lart se sulmuesi i Galatasarayt, Radamel Falcao që ka pasur rënie në vlerën e tij.

25-vjeçari tani është njëri nga gjashtë futbollistët më të vlefshëm në kampionatin turk.

E falë formës së mirë, shumë skuadra të mëdha evropiane përfshirë Manchester United, Tottenham Hotspur, Atletico Madrid, Fiorentina, Lazio e Napoli po interesohen për Muriqin.

Mirëpo vështirë që Fenerbahce do ta lejoj largimin e tij pa u paguar shuma prej 40 milionë eurove. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Sport

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…