Home Sport Sprinterja olimpike Allyson Felix ka thyer rekordin botëror të Usain Bolt

Sprinterja olimpike Allyson Felix ka thyer rekordin botëror të Usain Bolt

2 min read
0
0
52
kujtesa

Usain Bolt më nuk është atleti më i dekoruar, pasi rekordin e tij e ka thyer sprinterja olimpike Allyson Felix.

Atletja e SHBA-së e theu rekordin e xhamajkanit të dielën e fundjavës së kaluar duke fituar medaljen e 12 të artë në Championshipi në garën e përzier 4x400m.

Felix tani e mban rekordin të më së shumti medalje të fituara në një Championship.

Amerikanja është bërë  atletja më e dekoruara, derisa ka fituar nëntë medalje në vrapimet e kombinuara, gjashtë nga to janë të arta.

Jo vetëm që ajo tani do të shkojë në lojërat olimpike, por në gusht të këtij viti është bërë edhe fytyra kryesore e Nikes për prezantimin e atleteve dhe veshjeve të reja.

E gjithë bota tani do të ketë rastin që ta shikojë Felixin në Lojërat Olimpike që do të mbahen në Tokyo në vitin 2020. /Telegrafi/

Allyson Felix@allysonfelix

??
?

Humbled https://twitter.com/teamusa/status/1178399119334789120 …Team USA✔@TeamUSA12 WORLD TITLES. @allysonfelix officially holds the record for the most world titles after giving birth 10 months ago. #WorldAthleticsChamps

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Sport

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…