Home Lajme Vicianapress ju sjellë një reportazh për qytetin e Vushtrris të quajtur dikur Viciana(VIDEO)

Vicianapress ju sjellë një reportazh për qytetin e Vushtrris të quajtur dikur Viciana(VIDEO)

1 min read
0
0
127
kujtesa

Vushtrria apo siq njihej dikur si viciana njihet si një lokalitet antik qe daton qe nga mesjeta edhe para perandoris romake , perkatesisht edhe nga koha dardane.

Sipas historianit Izet Miftari ky qytet me heret eshte quajtur VICIANA , Vushtrria eshte qyteti me i vjeter ne Kosovë

Vushtrria dikur eshte quajtur Viciana ne kohen dardane ,ndersa kur kan ardhur romaket kan filluar ta latinizojn dhe ta quajn Vicianum .

Vushtrria permendet edhe nga Sami Frasheri . gjithashtu edhe studiues austriak tregojn per lashtesin e Vushtrris .prandaj nuk quhet kot qyteti me i vjetër .

Emri Viciana gjithashtu ka shpjegimin e Viciana qe i bie ana e viqave qe deshmon se ishte edhe vend i blegtoris RTK/VICIANAPRESS/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…