Home Shëndetësi Dieta nuk është e njëjtë për meshkuj dhe për femra

Dieta nuk është e njëjtë për meshkuj dhe për femra

1 min read
0
0
38
kujtesa

Marrja më e vogël e kalorive ka efekte më të theksuara metabolike te meshkujt, kanë konstatuar shkencëtarët danezë të Universitetit të Kopenhagës

Shkencëtarët kanë intervistuar dy mijë persona me peshë shumë të madhe trupore dhe me paradiabet, transmeton Telegrafi.

Ata tetë javë kanë qenë në dietë me marrje të zvogëluar të kalorive.

Është treguar që meshkujt kanë humbur dukshëm më shumë masë trupore sesa femrat të cilat kanë qenë në të njëjtin regjim të ushqimit.

Pos kësaj, te meshkujt është shënuar edhe rrezik më i theksuar i zvogëlimit që ka të bëjë me diabetin. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Shëndetësi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…