Home Lajme Paralajmërimi i frikshëm i shkencëtarëve: Niveli i ujit në det po rritet – nga New Yorku deri në Shangai do të ketë përmbysje

Paralajmërimi i frikshëm i shkencëtarëve: Niveli i ujit në det po rritet – nga New Yorku deri në Shangai do të ketë përmbysje

1 min read
0
0
65
kujtesa

Paneli Ndërkombëtar për Ndryshimet Klimatike (IPCC), ka publikuar raportin sa i përket ndryshimeve klimatike në të cilin theksohet se niveli i ujit në det do të rritet shumë më herët sesa që është pritur të ndodhë në vitin 2100.

Akullnajat në Himalaje e deri në Antarktidë janë duke u shkrirë me shpejtësi të madhe, kështu qytetet si New Yorku dhe Shangai pritet të përmbysen nga uji, transmeton Telegrafi.

Në këtë raport kanë punuar më shumë se 100 shkencëtarë nga 36 vende, e bëhet fjalë për tre raportet e fundit të veçanta të IPCC-së pas atij të tetorit të vitit të kaluar, i cili ka treguar se kemi kohë deri më 2030 nëse arrijmë që ngrohjen globale ta mbajnë nën 1,5 gradë celsius.

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…