Home Sport Milani dhe Interi prezantojmë projektet për stadiumin e ri, flasin drejtuesit e dy klubeve (FOTO/VIDEO)

Milani dhe Interi prezantojmë projektet për stadiumin e ri, flasin drejtuesit e dy klubeve (FOTO/VIDEO)

8 min read
0
0
44
kujtesa

Milani dhe Interi kanë prezantuar propozimet e tyre për një arenë të re që do të zëvendësojë Giuseppe Meazzan apo San Siron.

Të dy klubet janë bashkuar për të ndërtuar një stadium të ri, i cili do të jetë menjëherë pranë stadiumit aktual, pra teknikisht në zonën e San Siros.

Kryetari i Milanit u dha mundësinë e blerjes së stadiumit në mënyrë që ata të mund ta rindërtonin atë, por një studim tregoi kostot e operacionit së bashku me sasinë e kohës që do të duhet të luanin diku tjetër gjatë punës, thjesht e bënë atë të pa realizueshëm.

Një konferencë e përbashkët shtypi u mbajt këtë mëngjes për të zbuluar propozimet për një stadium të ri, që përfaqëson “një pikë referimi të ri të përsosmërisë së klasit botëror për San Siron dhe qytetin e Milanon.

Drejtori i Përgjithshëm i Interit, Alessandro Antonelli dhe Presidenti i Milanit Paolo Scaroni i shtruan idetë për njerëzit e mbledhur në konferencë shtypi.

“Stadiumi Meazza, siç qëndron, nuk është më i përshtatshëm për dy klube të mëdha me ambicien e një roli kryesor në skenën evropiane. Ky është vetëm një fakt dhe në krahasim me stadiumet në të gjithë Evropën, ato janë një çështje tjetër”, ka thënë fillimisht Scaroni.

“Ne e duam Meazzan, por ajo ka ecur në rrjedhën e saj. Mundësia për të ndihmuar në transformimin e kësaj zone të qytetit gjithashtu duhet të jetë e mirëpritur, sepse përveç ditëve të ndeshjes, është një hapësirë ​​e zbrazët betoni pa asgjë në të”.

“Investimi do të ishte me vlerë 1.2 miliard dhe do të sigurojë një stadium modern që pret rreth 60 mijë  tifozë, por gjithashtu një zonë që do të përdoret nga qytetarët 365 ditë në vit dhe me zona të gjelbra”.

“Projekti ynë do të jetë shumë më i gjelbër sesa rreth San Siros aktual, më ekologjik, më i qëndrueshëm dhe më në fund me më pak ndikim vizual dhe akustik në qytet. Stadiumi aktual është i gjatë 68 metra, projektet që ne po shohim do të jenë më së shumti 30 metra”.

“Stadiumi i ri do të ketë një ndikim akustik 60 për qind më të vogël në qytet, pasi ai do të mbyllet në krahasim me strukturën e hapur që kemi tani”, përfundoi ai.

hefi i Interit, Antonelli komentoi gjithashtu se qyteti i Milanos përfaqëson modën dhe kështu nevojitet një projekt interesant për brezat e reja.

“Kemi dashur një projekt që mund të përshtatet me planet e rigjallërimit të qytetit Milano 2030, por edhe një stadium që mund t’i përshtatet brezave të ardhshëm, i cili është për qytetarët e Milanos dhe jo vetëm për tifozët e futbollit”, ka thënë fillimisht Antonello.

“Analiza jonë tregoi se nëse do të donim të rindërtonim stadiumin, do të duhet të shkatërrojmë nivelin e parë, të punojmë në të tretin, kullat dhe të ulim çatinë”.

“Do të kishte një ristrukturim rrënjësor dhe e kuptuam që, ose në të njëjtën mënyrë, San Siro që ne shohim sot do të humbiste identitetin e tij që ka sot”.

“Nëse do të ndërhynim në stadiumin aktual San Siro, do iu kërkohej tifozëve tanë të emigronin 100-200 km larg me kapacitet sigurisht inferior ndaj Meazzas, për shembull Bentegodi i Veronas, Olimpico i Torinos dhe Dall’Ara i Bolognas”.

“Që nga viti 2002, në Itali ka qenë vetëm një stadium i ri, krahasuar me 24 në të gjithë Evropën”

Ne kemi dashur që arkitektët të shprehin diçka të lidhur me traditën dhe qytetin e Milanos, me fjalë të tjera një stadium i aftë për të tërhequr turistë dhe tifozë nga e gjithë bota, të cilët vetëm mund të dëshmojnë këtë arenë në Milano”.

“Ndarja e projektit me fansat dhe qytetarët fillon sot, sepse ne duam ta bëjmë këtë udhëtim së bashku, të mbledhin të gjitha mendimet dhe t’i studiojmë”.

“Dy projektet përfundimtare janë Popul dhe Manica”, përfundoi drejtuesi i Interit. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Sport

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…