Home Kulturë Rehova, fshati që dëshmon kulturën e Kolonjës(FOTO/VIDEO/)

Rehova, fshati që dëshmon kulturën e Kolonjës(FOTO/VIDEO/)

1 min read
0
0
77
kujtesa

Rehova është fshat që dëshmon kulturë të veçantë jo vetëm në zonën e Kolonjës. Konsiderohet si perlë nga historiku, me arkitekturën e veçantë e natyrën e mrekullueshme.

Mund të jetë Voskopoja e Kolonjës për turizmin. Ndodhet dy kilometra larg Ersekës. Po të mos ishte për rrugën e largët dhe të shkatërruar në çerekshekulli, ky fshat do ishte i mbushur me turistë.

Fatmirësisht, fshati është deklaruar zonë e mbrojtur dhe projekti për ta shndërruar në një fshat turistik është miratuar dhe së shpejti nis zbatimi i tij.

E gjithë infrastruktura, rrugicat, fasadat, portat prej guri janë në projekt të rehabilitohen dhe mbrohen. Projekti për rrugën hyrëse në fshat parashikon një shëtitore që i kthehet banorëve si një hapësirë publike.

Në kuadër të promovimit të vlerave turistike, kulturore, historike, kulinarisë dhe tradicionale, Rehova është vendosur edhe në kalendarin e festave lokale. /V+/TCh/


Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Kulturë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…