Home Lajme Shkrimi special i The Telegraph: Rrëfimet e katër shqiptarëve nga Kosova që ishin për të shikuar ndeshjen

Shkrimi special i The Telegraph: Rrëfimet e katër shqiptarëve nga Kosova që ishin për të shikuar ndeshjen

7 min read
0
0
38
kujtesa

Mediumi i madh britanik The Telegraph ka bërë një shkrim special për Kosovës pas ndeshjes së humbur 5-3 nga Anglia në kuadër të eliminatoreve për Euro 2020, ndërsa artikullin e tyre mund ta lexoni më poshtë.  

Ata kishin ardhur nga e gjithë Evropa dhe nga Mbretëria e Bashkuar në Stadiumin St Mary për një ndeshje që do të thotë më shumë sesa një kualifikuese e Euro 2020 për kombin e ri të Kosovës, nis shkrimin The Telepraph.

Sipas burimeve zyrtare, 20 mijë kosovarë u pritën në Southampton për ndeshjen kundër Anglisë dhe 10 mijë prej tyre ishin me bileta – një mbështetje ndërkombëtare në udhëtim si askush tjetër. Ata kishin ardhur me siguri për të mbështetur skuadrën e tyre, aktualisht në seri prej 15 ndeshjeve të pamposhtur dhe të freskët nga fitorja ndaj Republikës Çeke, por ata gjithashtu kanë një dashuri të thellë për futbollin britanik dhe britanikët në përgjithësi.

Kristian Gashi, 30 vjeç, një përkrahës i Kosovës që ishte për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar nga shtëpia e tij në Austri po pyeste një ekuipazh të BBCnëse ai mund të shfaqte flamurin e tij në pjesën e prapme të transmetimit të tyre të drejtpërdrejtë për lajmet e orës 18:00.

“Falë jush, tani luajmë kundër jush. Përgjithmonë mirënjohës për ju, Anglia jonë e dashur”, shkruan në pankartën e Gashit, i cili vjen nga qyteti i Ferizajt dhe deshi të shpjegojë pse roli i Britanisë në ndërhyrjen e Natos në luftën ballkanike të vitit 1998 deri në 1999 nënkuptonte kaq shumë.

“E kam provuar luftën dhe kurrë nuk kam menduar se në një hapësirë ​​kaq të shkurtër kohe do të jemi këtu, duke luajtur futboll në një stadium”.

“Ne po luajmë kundër kombit më tradicional të futbollit. Unë gjithmonë do të jem mirënjohës për Anglinë dhe ato që bënë për vendin tim. Ata ndërhynë në shfarosjen e popullit tonë. Pastaj ata na ndihmuan më vonë që ekipi ynë të njihej në sport”.

Kosova u pranua  në UEFA dhe FIFA në vitin 2016 dhe ky është sezon i tyre i dytë kualifikues për një turne madhor.

“Kemi kaluar shumë. Kjo është vetëm një përvojë e gëzueshme”, përfundoi Gashi.

Në anën tjetër, 26-vjeçari Rinor Arifi nga Prishtina, ka një fotografi në telefonin e tij të një ushtari britanik që luan futboll në rrugë me fëmijët kosovarë. Ai kishte ardhur për lojë dhe për të vizituar familjen.

“Kjo fotografi ishte bërë 20 vjet më parë dhe tani këtu ne po luajmë me Anglinë. Është e jashtëzakonshme”, ka thënë fillimisht Arifi.

Arifi tha se kushëriri i tij kishte shpresuar të takohej me Tony Blair këtë javë dhe t’ia ofronte atij një biletë për lojë.

Ish-Kryeministri vlerësohej si një hero në Kosovë shkaku i ndërhyrjes në Nato dhe me famë ka një gjeneratë fëmijësh me emrin e tij. “Unë di rreth 20 fëmijë të quajtur” Tonibler”, përfundoi prishtinasi.

Luan Zeka, 55 vjeç dhe djali i tij Joni, 19 vjeç, kishin ardhur nga Londra  Perëndimore për këtë lojë.

Joni lindi në Londër një vit pasi familja e tij u shpërngul nga Prishtina dhe megjithëse ata zakonisht mbështesin Anglinë, kjo ndeshje është tjetër.

“Asnjëherë nuk kemi menduar të shohim këtë ditë. Ne mund të kujtojmë kur nuk kishim shtet”, ka thënë Luani.

Në anën tjetër Joni tha që për kosovarët në Britani të Madhe në veçanti kjo ishte një ditë e rëndësishme. “Unë kam lindur këtu, kam qenë në gjendje të shkoj në shkollë këtu. Nuk do të zhgënjehemi nëse nuk fitojmë. Futbolli është thjesht një sport në fund të ditës”, mbyllet shkrimi i The Telegraph.

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…