Home Showbiz Si të rrisni fëmijë të suksesshëm

Si të rrisni fëmijë të suksesshëm

2 min read
0
0
39
kujtesa

Prindërit e mirë dëshirojnë që fëmijët e tyre të qëndrojnë larg problemeve, të marrin nota të mira në shkollë dhe të arrijnë shumë si të rritur.

Dhe, përderisa nuk ka ndonjë recetë të caktuar për të rritur fëmijë të suksesshëm, hulumtimet psikologjike kanë treguar se janë disa faktorë që mund ta parashikojnë suksesin, transmeton Telegrafi.

Sipas këtyre hulumtimeve, shumica e faktorëve vijnë nga prindërit.

Prandaj, ju si prindër jeni përgjegjës për suksesin e fëmijëve.

Ekspertët kanë treguar se prindërit e fëmijëve të suksesshëm i kanë disa gjëra të zakonshme, të cilat mund t’i aplikoni edhe ju.

– I nxisin fëmijët të bëjnë punë të shtëpisë

– Iu mësojnë fëmijëve aftësi sociale

– I nxisin të mësojnë më shumë

– Iu mësojnë fëmijëve matematikë shumë herët

– Krijojnë lidhje të ngushtë me fëmijët e tyre

– Janë më pak të stresuar

– Kanë status më të lartë socio-ekonomik

– E kuptojnë rëndësinë e nutricionit të mirë. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Showbiz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…