Home Lajme Klubet italiane pritet ta thyejnë rekordin e shpenzimeve për transferime prej 1,2 miliard eurove

Klubet italiane pritet ta thyejnë rekordin e shpenzimeve për transferime prej 1,2 miliard eurove

3 min read
0
0
49
kujtesa

Serisë A i duhet akoma shumë për tu mburrur sërish “me kampionatin më të mirë në botë”, siç bëri në vitet ’80 dhe ’90 të shekullit të kaluar.

Vitin e kaluar ekipet italiani thyen rekordin e investimeve të tyre, duke shpenzuar 1,2 miliard euro për futbollistët, një shifër në të cilën kontribuoi ‘nënshkrimi i shekullit’, Cristiano Ronaldo për 117 milionë euro kaloi te Juventusi nga Real Madridi.

Në këtë verë ata nuk janë larg: deri më tani, sipas të dhënave të Transfermarkt.de, klubet disbursuan 1,08 miliard euro dhe kjo shifër do të rritet pa asnjë dyshim. Mungon, për shembull, nënshkrimi i Hirving Lozanos, më i shtrenjti në historinë e Napolit (më shumë se 40 milionë euro) dhe operacione të tjera të mundshme që përfshijnë madhështitë e kampionatit.

Për shembull, fati i Mauro Icardit, i kërkuar nga shumë klube duke përfshirë edhe Juventusin, është një nga rastet që do të jenë më të rejat në shtrirjen përfundimtare të një treg shumë tërheqës.

Interi, i cili me ardhjen e Antonio Contes kërkon Scudetton, ishte një nga më aktivët me një shpenzim prej rreth 160 milionë eurove, ku më i shtrenjti ishte Romelu Lukaku (65 milionë euro), duke pritur ardhjen e Alexis Sanchezit, i cili mund të të marrë formë në ditët në vijim.

Juventusi, me Mattijs De Ligt (85 milionë euro), Danilo (37 milionë euro) si dhe si lojtar të lirë Adrien Rabiot dhe Aaron Ramseyn, kanë shpenzuar 190 milionë euro për projektin e ri të Maurizio Sarrit.

Klubet kishin një aleat: Ligjin e ri italian “Beckham Law”, Dec Dekreti Crescita ’, i cili pajtohet të paguajë taksat vetëm në 50 për qind të pagës së lojtarëve që arrijnë në Serie A pasi kanë jetuar të paktën dy vjet jashtë vendit. /Telegrafi/

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…