Home Shëndetësi Ankthi pas pushimeve që mbarojnë, ekspertët japin këshilla për një rikthim të lehtë në punë

Ankthi pas pushimeve që mbarojnë, ekspertët japin këshilla për një rikthim të lehtë në punë

1 min read
0
0
34
kujtesa

Ekziston një armik i fshehtë që i pret pushuesit me t’u kthyer në qytet: ankthi

Një ndjesi që bashkë me shqetësimin, pushton 7 në 10 qytetarë, sipas një studimi italian.

Relaksi veror bëhet një kujtim i largët dhe shqetësimet e lëna në zyrë bëhen papritur të gjalla përpara se të kesh nxjerrë rrobat nga valixhja, si ankthi i ziles që çdo mëngjes do u japë jetë telasheve të përditshme.

Kjo është tabloja e gjetur nga një studim i Observatorit të Sanpelegrinos që ka mbledhur opinionet e mijërave qytetarëve përmes një monitorimi online mbi rrjetet kryesore sociale dhe forumeve dhe komuniteteve digjitale.

Nga studimi del se pjesa më e madhe e individëve me kthimin në qytet, bien në humor të keq.

Qasja me rikthimin në qytet vjen e shoqëruar me ankthin (43%) dhe shqetësimin (33%). 27% rezultojnë të depresionuar dhe vetëm 21% janë të qetë.

Gjatë arratisjeve të pushimeve 6 në 10 qytetarë deklarojnë se nuk duan të mendojnë për rutinën që i pret.

Load More Related Articles
Load More By Vicianapress
Load More In Shëndetësi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Inter – Liverpool: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

5 min Interi dhe Liverpooli do të luajnë mes vete në ndeshjen e zjarrtë të vlefshme për fa…